Az egyik legősibb, és kétségkívül leghatásosabb menedzsment technika az, amikor a főnök ordítva, üvöltve, kiabálva közli utasításait a beosztottjaival. A kívánt hatás eléréséhez ilyenkor javasolt obszcén kifejezéseket is használni, a célszemélyeket megalázni, lehülyézni. Ne feledkezzünk meg a metakommunikációról sem! Az igazán profik képesek a nyaki ütőereket kidagasztani, az arc hajszálereit vérrel bőven ellátni, valamint ijesztően hadonászni. A megfelelő technika elsajátítása nem könnyű, akár évekbe is telhet, de a gyakorlás, kitartás, és idegrendszerünk stresszel történő szétcincálása meg fogja hozni a kívánt eredményt.
Csokorba szedtünk most néhány olyan tipikus helyzetet, amikor az ordítozás igencsak hatásos módja a problémák megoldásának. Reméljük, hozzájárulhatunk ahhoz, hamarosan minden munkahely hangos munkahellyé változzon!
- Köztudomású, hogy nyomás alatt az emberek gyorsabban és jobban gondolkoznak, és a direkt nyomásgyakorlás egyik legjobb eszköze az ideges ordítozás! Tele van hibákkal a szoftver, és a jövő héten átadás? Nem elég kreatív a holnapra készített sales prezentáció? Ötlettelen az ügyfélnek adandó ajánlat? Üvöltsük ezt: "AMIT CSINÁLTOK, AZ EGY NAGY SZAR! ARRA SE JÓ, HOGY A SEGGEMET KITÖRÖLJEM VELE!!!!" Oktondi beosztottjaink rögtön megértik, mi volt a gond a munkájukkal, és a kreativitásuk is azonnal lángra lobban ezektől a szikráktól.
- Az üvöltözés katalizálja a hallgatóság logikáját. Vitába keveredünk egy beosztottunkkal? Csak sikítsuk: "AZÉRT VAN ÍGY, MERT ÉN VAGYOK A FŐNÖK, HA NEM TETSZIK, MEHETSZ INNEN A PICSÁBA!!". Balga alkalmazottunk máris felfogja korábbi logikus érvelésünket, és azonnal el is fogadja, mennyire nagyot tévedett korábban, és mennyire igazunk van nekünk.
- Az ordítva kiadott utasítások sokkal érthetőbbek, mint a normál hangnemben elmondottak. Kérjük meg a csapatunkat kedvesen például, hogy exportálják a hibaadatbázist JPEG formátumban és töltsék föl a Sharepointra! Kishitű alkalmazottaink rögtön értetlenkedni kezdenek, a feladat értelmét kezdik firtatni, és irritáló ötletekkel jönnek, hogyan lehetne másképp megoldani a dolgot. Ugyan kinek hiányzik ez? Ordítsuk egyszerűen: "ELEGEM VOLT ABBÓL, HOGY SOHA SEMMI NEM KÉSZÜL EL IDŐRE!! HOLNAPUTÁN REGGELRE LEGYEN KIEXPORTÁLVA A SHAREPOINTON AZ ADATBÁZIS JPEGBEN, VAGY TAKARODHATTOK A VEZÉRHEZ MAGYARÁZKODNI, HOGY MIÉRT TART ITT A PROJEKT!!" A feladat rögtön világossá és érthetővé válik, és dolgozóink kérdés nélkül nekiesnek a feladatnak. A biztonság kedvéért esetleg a kinyilatkoztatás után azonnal hagyjuk el a helyiséget, és csapjuk be magunk mögött az ajtót!
- Kiabálással világossá tehetjük a felelősség kérdését is. Amikor szerencsétlen csapatunk például egy státuszértekezleten közli, hogy nem fog időre elkészülni az aktuális feladataival, nincs más dolgunk, mint ordítani: "EZT MÁR MEGINT JÓL ELCSESZTÉTEK, TI KÉPTELENEK VAGYTOK BÁRMIT IDŐRE MEGCSINÁLNI!!". Jól látható bárki számára ezek alapján, hogy nekünk vezetőként semmiféle felelősségünk nincs abban, hogy a csapatunk csúszik.
- Az ordítás segít, hogy megkapjuk a nekünk - egyébként természetesen kijáró - tiszteletet. Megfelelő erődemonstráció nélkül egyes munkatársak hajlamosak megfeledkezni arról, hogy mi mint menedzserek mennyivel különlegesebb és értékesebb emberek vagyunk náluk. Ha elég sűrűn és hatásosan üvöltünk vadállat módjára, hamarosan mindenki rettegni fog tőlünk, és hát köztudomású, hogy tisztelni csak azt lehet igazán, akitől félünk.
- Végezetül az ordítozás az egészségünkre is jó hatással van: segít feldolgozni a stresszt, erősíti a hangszálakat és a tüdőt, és zsírégető edzésnek sem utolsó! A kutatások szerint egy óra intenzív üvöltözés alatt több kalóriát égetünk el, mint egy óra kocogás során. Ráadásul zuhanyozni sem kell utána!