Ha nem is szívjóság vagy nagylelkűség okán, de az első multis hetekben pusztán heveny unatkozásért kapjuk majd a fizetésünket. Bár kezdésünk időpontját már hónapokkal ezelőtt fixáltuk a buzgó HR-es kollégával és újdonsült főnökünkkel, érkezésünkkor mégis úgy fogjuk érezni magunkat mint a hivatlan vendég egy menő buliban, ahol már nem jut több szék vagy pohár, és bár még nem ismerünk senkit, máris körülleng minket az utálat fojtogató levegője.
Ha székünk és poharunk lesz is, számítógépünk és jogosultságaink biztos nem! A buli főszervezője, azaz a főnökünk pedig sűrű elnézések közepette közli majd, hogy fontos board meeting, nem várt stratégiai döntések előkészítése vagy tökmindegymi miatt csak kicsit később tud majd velünk foglalkozni. Használjuk ki az ajándékba kapott időt, szervezzünk hosszú ebédeket, vadásszuk le az összes pokémont az épületben vagy cseteljünk rég nem látott barátainkkal!
De ne vesztegessük az időt sokáig, egy igazi tudatos túlélőnek ez az időszak a legmunkásabb. Félreértés ne essék, diplománkat és szakmai tapasztalatainkat nyugodtan lehúzhatjuk a céges toaletten, egészen más skillekre lesz itt szükség.
Tájékozódási képesség
Azonkívül, hogy el kell mentenünk saját asztalunk helykoordinátáit, érdemes feltérképeznünk az épület információkritikus helyiségeit. A legfontosabb hírekről soha nem az intranetről vagy vállalati email útján értesülünk. A leghasznosabb morzsákat stílszerűen a konyhából vagy a folyosóról gyűjthetjük, és ha eddig még nem tettük, érdemes megfontolnunk a dohányzást is, hogy bekerülhessünk a céges híráram frontvonalába.
Kódfejtési alapok
A vállalati bullshitek és az argó narrációk után a cégspecifikus, misztikus mozaikszavak és rövidítések előfordulása a leggyakoribb. Ezek általában valamely szervezeti egység, döntési fórum vagy szabályzat fedőnevei. Mivel a multi bennszülöttek anyanyelvük részeként használják ezeket, beszédüket csak úgy érthetjük, ha képesek vagyunk legalább egy részét dekódolni. A rövidítésekre sose kérdezzünk rá direktben (esetleg kiderülhet, hogy a használója sem tudja, mit jelent), inkább próbáljuk intuitív módon megérezni jelentésüket!
Pszichológiai és szociológiai ismeretek
Rövid megfigyelés után attitűd alapú munkavállalói szegmenseket azonosíthatunk a cégen belül. Ha kollégáinkat sikerül besorolnunk, jó eséllyel eltaláljuk gyenge pontjaikat is és azt, hogy kb. mennyi ideig élvezhetik még a multi vendégszeretetét.
(Túlélési pontszám: 1-től 5-ig terjedő skálán , ahol 1: napjai meg vannak számlálva, 5: még hosszú évekig alkalmazásban.)
Őskövület: Feltehetően a cég alapkőletételétől jelen van, és hősiesen védi azt minden innovációtól. Kedvenc mondata: ezt így szoktuk, mindigis így csináltuk.
Túlélési pontszám: 3 - Átszervezésnél veszélyben lehet, mert túl sokat tud.
Árral szemben úszó: Az őskövület legfőbb ellensége. Sok pofon után sem sikerül meggyőzni a közmegegyezéses haladási irányról, megszállottként kitart úttörő szándékai mellett.
Túlélési pontszám: 2 - Nem megszokik, hanem megszökik.
Valakinek a valakije: Státuszát mindenki tudni véli, mentorának kilétére fogadásokat kötnek. Bár az okoskodáson kívül nem csinál semmit, ő az akinek minden átszervezés után jut egy kényelmes szék, ahol tovább meresztheti.
Túlélési pontszám: 5 - De csak amíg "valaki" is a cégnél van. Utána vagy önként "valakivel" tart vagy hamarosan meggyőzik róla, hogy így tegyen.
Szociális kielégülésre vágyók: Ide tartoznak az egész nap idióta poénokat puffogtató Don Juanok és Humor Haroldok, de a munkába visszatért, babázásban megfáradt anyukák is, akik boldogok, hogy legálisan megszabadulhatnak pár órára a gyerkőctől, na meg Bogyótól és Babócától. Míg az előbb említett társaságtól maximum szaftos pletykákat várhatunk, a GYES-en edződött kismamákkal érdemes vigyázni, mesteri szinten űzik a multitaskingot.
Túlélési pontszám: 3 - De függ a főnök humorérzékétől és a gyerekek immunrendszerétől.
Sztahanov: Ha vérét nem is, szabadidejét, barátait, családját és idegrendszerét biztosan feláldozza a cégért. Napközben meetingről meetingre rohan, este-éjjel-hajnalban emailezik és prezentációt gyárt. Az iskolai stréber nagyvállalati megfelelője, nagy álma, hogy egyszer ő lehessen az év dolgozója.
Túlélési pontszám: 4 – De csak addig míg nem pályázik az év dolgozója helyett inkább a saját főnöke címére.
Tudatos túlélő: ezek vagyunk mi! De biztosak lehetünk benne, hogy számos sorstársunk akad még az épület falai között! Figyeljük meg stratégiájukat, és alkalmazzuk a látottakat! Mintaszerű multialkalmazottak ők, akik a rendszer gyengeségeire építve élik túl azt. Munkájuk során szigorúan tartják magukat a minimal effort elvéhez, így ügyesen elkerülik a hibázás lehetőségét is.
Túlélési pontszám: 5 - kommentár nélkül.